Local football results - March 28 & 29

PUBLISHED: 08:00 30 March 2009 | UPDATED: 16:09 10 September 2010

Results from all local leagues and cups in the region.

RIDGEONS LEAGUE

t Premier Division:

CRC 4, Wivenhoe Tn 1 (132)

Felixstowe and Walton Utd 2, Needham Market 4 (170)

Norwich Utd 0, Stanway 2 (68)

Tiptree Utd 5, Ely City 1 (77)

Walsham-le-Willows 2, Kirkley and Pakefield 1 (71)

Wisbech Tn 0, Leiston 1 (101)

Wroxham 1, Harwich and Parkeston 0 (74)

Dereham Tn v Woodbridge Tn, Haverhill Rvrs v King's Lynn Res both postponed

t Division One:

Brantham Ath 6, Thetford Tn 1 (50)

Cornard Utd 0, Ipswich Wdrs 4 (34)

FC Clacton 3, Downham Tn 1 (108)

Godmanchester Rvrs 1, Debenham LC 2 (38)

Gorleston 7, Swaffham Tn 0 (78)

Hadleigh Utd 2, Fakenham Tn 0 (43)

Halstead Tn 7, Great Yarmouth Tn 1 (59)

Long Melford 2, Saffron Walden Tn 1 (65)

March Tn Utd 1, Diss Tn 1 (55)

Stowmarket Tn 0, Newmarket Tn 1 (66)

t ANGLIAN COMBINATION

t Premier Division:

Acle Utd 2, Cromer Tn 2

Beccles Tn 0, Dersingham Rvrs 0

Brandon Tn 0, Sprowston Ath 1

Loddon Utd 4, Hindringham 1

North Walsham Tn 2, Hempnall 0

Sheringham 1, Wroxham Res 0

Watton Utd v Blofield Utd postponed

t Division One:

Bungay Tn 0, Scole Utd 1

Gayton Utd 0, St Andrews 3

Long Stratton 2, Stalham Tn 4

Sole Bay 3, Kirkley and Pakefield Res 1

Wells Town 0, Corton 0

Mattishall v Horsford Utd postponed

t Division Two:

Anglian Windows 3, Norwich Utd Res 0

Beccles Caxton 4, Gt Yarmouth Tn Res 1

Downham Tn Res 2, CEYMS 2

Hellesdon 5, Fakenham Tn Res 2

Poringland Wdrs 1, Reepham Tn 2

Sprowston Wdrs 2, St Johns 5

West Lynn SSC v Acle Utd Res postponed

t Division Three:

Aylsham 3, Thorpe Rvrs 0

Cromer Tn Res 2, Swaffham Tn Res 1

East Harling 4, Loddon Utd Res 1

Hempnall Res 1, Caister Res 3

Martham 2, Thetford Rvrs 2

Sprowston Ath Res 2, Mundford 4

Thorpe Village 2, Beccles Tn Res 6

t Division Four:

Easton 5, AFC Norwich Res 0

Foulsham 3, South Walsham 2

Harleston Tn 1, Marlingford 0

Hindringham Res 1, Freethorpe 9

St Andrews Res 1, Wells Tn Res 4

Wymondham Tn Res 1, North Walsham Tn Res 5

Blofield Utd Res v Brandon Tn Res, Mattishall Res v Newton Flotman both postponed

t Division Five:

Attleborough Tn Res 0, Necton 1

Hoveton Wherrymen 5, Watton Utd Res 3

Poringland Wdrs Res 1, Bungay Town Res 9

Sheringham Res 3, CEYMS Res 0

UEA 4, CNSOBU 0;

Wdrs Res v Mundford Res postponed

t Division Six:

Dersingham Rvrs Res 1, Redgrave Rgrs 1

Easton Res 0, Hellesdon Res 4

Gayton Utd Res 0, Hemsby 4

Horsford Utd Res 3, Holt Utd Res 0

Reepham Town Res 1, Scole Utd Res 4

Waveney 2, Thorpe Village Res 2

t NICHOLSONS OF STALHAM (NEN) LEAGUE

t Slater & Frith Division One:

Coltishall 3, North Walsham Old Boys 2

East Ruston 1, Mundesley 2

Happisburgh 4, Erpingham 0

Lyng 0, Gimingham 1

t Wayford Nurseries Division Two:

Buxton Res 4, Bodham 2

Corpusty Res 3, Briston 4

Felmingham 1, Dilham 3

Holt A 0, Aylsham A 3

North Walsham OB Res 3, Stalham Town A 4

Runton 0, Aldborough Lions 2

t Knights Trophies Division Three:

Aldborough Lions Res 0, Hickling Res 3

Briston Res 5, Cromer YOB 2

Gimingham Res 3, Blakeney 3

Haisboro Ath 6, Holt Colts 1

t CROWN FIRE CENTRAL AND SOUTH NORFOLK LEAGUE

t Division One:

North Elmham 3, Gressenhall 0

Saham Toney 9, Rockland Utd 1

Thetford Ath 4, Mulbarton Wdrs 1

Toftwood Rgrs 0, Bridgham Utd 2

t Division Two:

Cockers 3, Saham Toney Res 2

Dickleburgh 3, Bunwell 1

Morley Village Res 0, Watton Utd A 3

Swaffham Tn A 3, Attleborough Tn A 3

Tacolneston 6, Yaxham Res 2

Wymondham Tn A 1, Hingham Ath Res 0

t Division Three:

Gt Cressingham 4, Shipdham Res 0

Gressenhall Res 1, Swanton Morley 1

Sporle 5, Wendling 0

West End 2, Shropham Utd 1

t Division Four:

Colkirk 2, Northwold SSC 4

Splitz Utd 6, Breckland Wdrs 1

t Fen Regis Invitation Shield:

Hethersett Ath 9, Methwold Rvrs 1 (A)

Rockland Utd Res 0, Dereham Tn A 3 (B)

Necton Res 2, Castle Acre Swifts 0 (D)

t Ambulance Cup, 3rd rd:

Hingham Ath 4, Thetford Rvrs Res 2

Shipdham 3, Bradenham Wdrs Res 0

Yaxham 4, Beetley 1

t EVENING NEWS NORWICH SUNDAY LEAGUE

t Premier Division:

Poringland Wdrs 2, Quebec Rvrs 1

Doghouse 3, Norman Wdrs 3

Salhouse 1, Marlborough 7

Bertrams 2, The Grove 2

AFC Wdrs 6, Unthank Arms 3

t Division 1A:

The Silver Fox 3, Hellesdon Ath 0

Hainford YCOB 0, CEYMS 3

Windmill 2, North Walsham 2

t Division 1B:

Costessey Sports 1, Unicorns 1

Manor Park 5, Hillside OB 1

Haig 1, Wymondham Rgrs 4

Aylsham Sunday 2, Acle Rgrs 3

t Division 2A:

Gilson Bailey 2, AFC Norwich 1

Green Man 6, Plasterers Arms 2

Norman Wdrs Res 4, Nelson 0

t Division 2B:

NCC SC 14, Costessey Sports Res 1

Spixworth 8, FC Bayer 3

Acle Rgrs Res 0, Earlham Utd 2

Thorpe Rvrs 3, North Walsham OB 1

Horsford SC 5, Ketts Tavern 0

Old Catton 2, AFC Drayton 2

t Division 3A:

DCS Rapid 4, Newsman Celtic 1

Deopham 2, The Reindeer 2

Coachmakers Arms 1, Reepham Town 4

Brickmakers 0, Norman Wdrs A 4

Mad Moose 1, Earlham Colney 86 2

t Division 3B:

St Faiths 0, Hethersett Ath Res 0

Aylsham Sunday Res 2, Sprowston Rvrs 0

Wymondham Res 1, Hingham Ath 2

Felmingham 0, Dynamo Denmark 1

t Division 4A:

Pulham Utd 2, Branford Arms 6

Silver Fox Res 1, Bowthorpe Ath 10

Upton 4, The Firs 1

t Division 4B:

Hethersett Ath A 1, Moles Rest 6

AFC Rompers 5, Freethorpe 2

AFC Fifers 2, Mill House 1

t ROGERS & NORTON BUSINESS HOUSES LEAGUE

t Division One:

Homecare Utd 3, Jarrolds 0

Wensum Albion 1, Yelverton 1

UEA Res 7, Drayton 0

Mousehold Ath 2, Dyers Arms 2

t Division Two:

Salhouse House 4, Sprowston Beehive 1

Freethorpe Res 2, UEA A 3

Loddon Utd A 1, Hoveton Wherrymen 4

Newton Flotman Res 1, South Walsham Res 2

Hempnall A 1, Marlborough Arms 2

t Division Three:

Blofield Utd A v Lingwood Caveners (P)

Costessey Crown Res 3, Old Catton Rovers 2

Norwich Medics 1, Horsford Utd A 1

Drayton Res 2, Mousehold Ath Res 4

t BUILD CENTER (NWN) LEAGUE

t Division One:

Heacham 5, West Lynn SSC Res 1

Ingoldisthorpe 3, K Lynn A 1

Lynn Docklands 0, Terrington 2

Narborough 0, Sandringham 2

Wiggenhall 1, Reffley Royals 3

Gaywood 1, Lynn Napier 5

t Division Two:

Docking 3, Wisbech Utd 2

Gt Massingham 4, Dersingham A 1

Marham 2, Castle Rising 0

Old Hunstanton 2, Flitcham 1

Terrington Res 3, Pott Row 7

Watlington 2, Ingoldisthorpe Res 0

West Winch Res 3, Hunstanton 4

t Division Three:

Barney Utd 1, Walsingham 0

Burnham Market 0, Wiggenhall Res 4

William Burt 1, West Lynn River 1

Denver Bell 2, Sth Creake 4

Smithdon 5, Narborough Res 1

t Division Four:

Castle Rising Res 4, Pentney 0

Dersingham 2, Heacham A 1

Lynn Napier Res 2, Watlington Res 2

Wiggenhall 3, Springwood 0

t DESIRA SOUTH NORFOLK SUNDAY LEAGUE

t Division One:

Occold 2, Bungay Town 3

Burston 0, Wortham Dolphin 10

t Division Two:

Fressingfield 5, Harleston Cherry Tree 0

Winfarthing Fighting Cocks 0, Garboldisham 4

New Buckenham 3, Diss Greyhound 2

Redgrave Res 10, Harts 1

t WEST NORFOLK SCAFFOLDING KING'S LYNN & DISTRICT SUNDAY LEAGUE

t Division One KO Cup Semi-Final:

Fowler 3, West Lynn SSC 2

Globe Bowls Club 5, New Fenman 0

t TGWU Cup Semi-Final:

Hilgay 0, Tilney 4

Terrington Res w/o Docklands

t League Cup:

Union Jack 0, Terrington 11

t Division Two:

Sutton Bridge Res 2, Wiggenhall Retreat 6

Lynn Napier 1, Eastpark Utd 2

Most Read

Norwich City Video

Norwich City Audio

Norwich City Stats

The Pink Un magazine

cover
A must-read for any Norwich City fan with in-depth, straight-talking, analysis from the best writers around.
Purchase

Most Read

Latest from the Pink Un - Norwich City Football Club News